Przedszkole

Celem wychowania religijnego dzieci w wieku przedszkolnym jest wskazanie na Boga jako Dawcę życia i Stwórcę świata, obecnego, bliskiego, troszczącego się o człowieka, pełnego miłości do ludzi oraz odkrywanie miłości Boga w kontaktach z bliskimi osobami: rodzicami, opiekunami, dziadkami, rodzeństwem, wychowawcami, katechetami. 

  3- i 4-latki

Program nauczania religii dzieci trzy- i czteroletnich pomaga dziecku rozejrzeć się wokół siebie i dostrzec, że świat, który je otacza jest pełen piękna, dobroci i miłości Boga. Jest ukierunkowany głównie na zainteresowanie dziecka światem niematerialnym i nauczenie prostych gestów okazywania miłości i zaufania Bogu. 

             

5-latki Klasa „0”

Program nauczania religii dzieci pięcioletnich jest ukierunkowany na dostarczenie dziecku prawidłowych doświadczeń obecności miłującego Boga, o którym słyszy i którego poznaje.  

   

Szkoła podstawowa klasy I - III

Głównym celem programu nauczania religii w klasach I-III szkoły podstawowej jest wypełnienie założeń inicjacji w sakramenty pokuty i pojednania oraz Eucharystii.  

Klasa I

Program nauczania religii w klasie I szkoły podstawowej wprowadza katechizowanych w świat Bożych i ludzkich wartości, jakie są udziałem chrześcijan od chrztu świętego. Odwołując się do międzyludzkich zachowań, związanych z powitaniem, słuchaniem, proszeniem, pochwałą, prezentowaniem osób bliskich i oczekiwaniem, pomaga zarówno w socjalizacji szkolnej, jak i aktualizacji wiary we wspólnocie Kościoła.

 

 Klasa II

Program nauczania religii w klasie II szkoły podstawowej pomaga w doprowadzeniu katechizowanych do odkrycia i zachwycenia się Bożą miłością. Treści programu nawiązują do codziennych doświadczeń wychowanków, w szczególności zaś do tych, które dotyczą słuchania, odpowiadania, dziękczynienia, przepraszania i przebaczania, przyjmowania darów, obdarowywania. 

 

Klasa III

Program nauczania religii w klasie III szkoły podstawowej prowadzi do spotkania z Chrystusem w sakramencie pokuty i pojednania oraz przez Komunię Świętą w Eucharystii. Nawiązuje do codziennych doświadczeń wychowanków i wprowadza dzieci w umotywowaną wiarą komunię z Jezusem przebaczającym grzechy oraz obecnym i działającym w Najświętszym Sakramencie. 

 

Szkoła podstawowa klasy IV - VI

Program do nauczania religii dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej zakłada, że znają oni już prawdy o Bogu, który wzywa do życia w jedności i miłości z Nim oraz przebacza wszystkie grzechy przez swojego Syna – Jezusa Chrystusa.

Klasa IV szkoły podstawowej

Program nauczania religii w klasie IV szkoły podstawowej ma na celu wprowadzenie katechizowanych w historię zbawienia zawartą na kartach Starego i Nowego Testamentu. Budząc zainteresowanie przesłaniem Bożym, program koncentruje się na Osobie Jezusa Chrystusa.

 

Klasa V szkoły podstawowej

Program nauczania religii w klasie V szkoły podstawowej stanowi pomoc w odkrywaniu Bożej obecności, Bożej mocy i Bożego działania na przykładzie postaci i wydarzeń zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu, co ułatwia poznawanie prawd wiary i jej wyznawanie. 

 

Klasa VI szkoły podstawowej

Celem programu nauczania religii w klasie VI szkoły podstawowej jest wprowadzenie w historię zbawienia, realizującą się w życiu i działalności Kościoła jako działania Ducha Świętego, rozwijanie poczucia przynależności do niego, a także poznanie i odnajdywanie własnego miejsca, zadań w życiu rodziny, narodu, grupie koleżeńskiej, wspólnocie kościelnej.

 

Gimnazjum

Program nauki religii dla gimnazjum wprowadza katechizowanych w tajemnicę wiary w Boga, działającego w Starym i Nowym Przymierzu oraz w rzeczywistości Kościoła. Program ma na celu kształtowanie dojrzałej wiary i świadome jej wyznawanie.

Klasa I gimnazjum

Głównym założeniem programu nauczania religii w klasie I gimnazjum jest uświadomienie prawdy, że to Bóg powołuje człowieka, a człowiek postawą wiary odpowiada na to wezwanie. Celem programu jest ukazanie, że Bóg przemawia do nas przez otaczający nas świat, dzieje Izraela, swojego Syna i Kościół. 

 

Klasa II gimnazjum

Program nauczania religii w klasie II gimnazjum wprowadza uczniów w tajemnicę wiary i ukazuje prawdę, że Chrystus obdarza każdego człowieka łaską życia i przywraca do jedności z Bogiem poprzez sakramenty, a szczególnie przez chrzest, pokutę i Eucharystię. Celem programu jest wychowanie w wolności.

 

Klasa III gimnazjum 

Program nauczania religii w klasie III gimnazjum ukazuje, iż zasadą życia chrześcijańskiego jest miłość, która powinna objąć świat i każdego człowieka. Program kładzie akcent na poszanowanie godności i poczucia odpowiedzialności za własną godność dziecka Bożego.

 

Liceum i technikum

Program nauczania religii w liceum i technikum przewiduje, że świadectwo wiary obejmuje świadectwo składane w Kościele, w świecie i w rodzinie. Katecheza ma pomóc młodemu chrześcijaninowi w wyznawaniu wiary w Kościele, w świadczeniu o nadziei chrześcijańskiej wobec świata, ma wreszcie przygotować go do odnalezienia drogi powołania i założenia rodziny – wspólnoty życia i miłości.

Klasa I liceum i klasa I technikum

Program nauczania religii w klasie I liceum i klasie I technikum ma uzdolnić do dawania świadectwa wiary. Program zaczyna się od postawienia ważnego egzystencjalnie pytania: Kim jestem? Na to pytanie uczniowie winni sobie odpowiedzieć, szukając punktów odniesienia w świecie bliższym i dalszym, we wspólnocie ojczystej oraz kościelnej.

   

Klasa II liceum i klasa II technikum

Program nauczania religii w klasie II liceum i klasie II technikum stanowi logiczną kontynuację programu klasy I. Wskazuje na potrzebę identyfikacji wychowanka z Kościołem. Program rozpoczyna się od ukazania Boga jako źródła stworzenia, świata i człowieka. Ma pomóc uczniowi w zrozumieniu i rozwiązywaniu tych problemów w świetle nauki Chrystusa.

   

Klasa III liceum i klasa IV technikum 

Program nauczania religii w klasie III liceum i klasie IV technikum stanowi logiczną kontynuację programu. Skupia się na świadectwie Chrystusa w małżeństwie i rodzinie. Ukazuje zadania, jakie spoczywają na katoliku względem rodziny i społeczności, w których żyje.

   

Klasa III technikum 

         

 

 

Polecamy również

 

 

 

Materiały do pobrania:
numery programów
numery podręczników
kryteria oceniania
plany dydaktyczne

Pomoce dydaktyczne:
darmowe materiały
do tablic interaktywnych 
Ciekawe linki internetowe
do katechez i nie tylko

Spotkania i szkolenia
dla katechetów
Publikacje materiałów opracowanych przez katechetów